طراحی نمای  ساختمان جذاب!


: 224

نمای ساختمان فرصتی مناسب برای نمایاندن هنر طراحی معمار است. نما به ساختمان شخصیت می‌بخشد. بسیاری از ساختمان‌هایی که ساخته می‌شوند، ساختار بسیار محکم و استانداردی دارند اما بر روی نمای آن‌ها کار خاصی انجام نشده‌است. اینگونه ساختمان‌ها نمی‌توانند برای افراد جذابیت چندانی داشته‌باشند. نمای خاص و طراحی‌شده می‌تواند احساس خوبی را برای ساکنین ساختمان و همچنین افراد ردگذر به وجود آورد.

 

طراحی نمای ساختمان جذاب!

نمای ساختمان فرصتی مناسب برای نمایاندن هنر طراحی معمار است. نما به ساختمان شخصیت می‌بخشد. بسیاری از ساختمان‌هایی که ساخته می‌شوند، ساختار بسیار محکم و استانداردی دارند اما بر روی نمای آن‌ها کار خاصی انجام نشده‌است. اینگونه ساختمان‌ها نمی‌توانند برای افراد جذابیت چندانی داشته‌باشند. نمای خاص و طراحی‌شده می‌تواند احساس خوبی را برای ساکنین ساختمان و همچنین افراد ردگذر به وجود آورد. نمای ساختمان باید پشتیبانی برای طراحی داخلی ساختمان باشد. بنابراین ایجاد تناسب میان این دو فاکتور از اهمیت بالایی برخوردار است. از آن‌جایی که ما به طور مداوم از ساختمان‌هایی که در آن‌ها زندگی می‌کنیم و یا مشغول به کار هستیم، انرژی می‌گیریم، وجود ساختمان با نمایی زیبا و دلنشین تاثیر زیادی بر انرژی ما در طول روز می‌گذارد. همچنین نمای ساختمان در انطباق ساختمان با شرایط آب‌وهوایی  موثر است. برای مثال نما ممکن است به عنوان بادگیر عمل کند.

4 نکته مهم در طراحی نمایی زیبا برای ساختمان

هنگام طراحی نمای ساختمان باید تمامی عناصر مربوطه را در نظر بگیرید. نمای ساختمان صرفا به کارگیری متریال مناسب نیست بلکه مکان قرارگیری ساختمان، کاربرد ساختمان، ظاهر متریال به‌کار برده‌شده و سبک طراحی داخلی ساختمان نیز مهم است.

1- در هنگام طراحی، خلاق و پرانرژی باشید.

مهمترین فاکتور در طراحی نما خلاقیت است. هرچه طرح شما خلاقانه‌تر باشد، نمای خاص‌تر و جذاب‌تری خواهید داشت. همچنین در هنگام طراحی، انرژی مثبت داشته‌باشید. انرژی شما، طرح شما را پدیدار می‌کند و این انرژی به مخاطبین شما انتقال می‌یابد.

2- روشنایی را در نظر بگیرید.

هنگام طراحی نما، درک الگوی نور از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از معماران روی انجام نورپردازی در داخل ساختمان تمرکز می‌کنند اما هنر معمار این است که حداکثر بهره را از نور خورشید ببرد. طراح باید بداند که نمای ساختمان نسبت به نور خورشید در چه جهتی قراردارد و در تمامی زمانها، جوانب مثبت و منفی را در نظر بگیرو و طراحی را انجام دهد.

3- یک استایل مناسب انتخاب کنید.

در هنگام شروع طراحی نما باید سبک‌های مختلف را بررسی کنید و سبکی را انتخاب کنید که بیشتر از همه برای شما الهام‌بخش است. سپس در مورد سبک مورد نظر مطالعه کنید و قوانین و نکات مربوط به آن را به دقت در طراحی خود رعایت کنید. در حال حاضر سبک‌های نمای شفاف و نیمه‌شفاف رایج‌ترین سبک‌ها در طراحی نما است. اما با این وجود طرح‌ها با سبک شفاف چندان توصیه نمی‌شود چراکه ورود تمامی نور به فضای داخلی ساختمان ممکن است مخرب باشد و همچنین در هوای گرم ممکن است باعث اثر گلخانه‌ای شود.

4- درمورد مکان و شرایطی که ساختمان در آن واقع شده‌است مطالعه کنید.

برای طراحی نمایی مناسب با یک ساختمان در مورد مکان ساختمان، ویژگی‌های فیزیکی، قدمت ساختمان، کاربرد ساختمان و شهرت آن در میان مردم مطالعه کامل داشته‌باشید. بهتر است در طراحی نما به سلامت محیط زیست نیز توجه کنید و از فناوری‌های سالم از نظر زیست محیطی استفاده کنید. برای مثال از فناوری جمعآوری آب باران یا ذخیره انرژی خورشیدی بهره ببرید.

برای طراحی نما برنامه‌ریزی داشته‌باشید و به تمامی نکات توجه کنید. شما همیشه باید بهترین‌ها را انتخاب کنید اما میزان بودجه اجرایی نیز اهمین دارد. شرکت معماری و دکوراسیون داخلی مهزاد  همواره  در تلاش است تا انواع طراحی و اجرا از جمله در زمینه طراحی نمای ساختمان با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت ممکن پیاده‌سازی کند. شما می‌توانید جهت ثبت سفارش و دریافت مشاوره رایگان از صفحه تماس با ما اقدام فرمایید.

منبع: مهزادآرشیتکت

آدرس ارتباطی ما

  • آدرس نمایشگاه : شیراز ، شهرک گلستان ، نرسیده به فلکه دوم ، طبقه فوقانی بانک ملی
  • تلفن دفتر مرکزی  :  07136215811
  • مشاوره فروش      : 09373301286
  • مشاوره طراحی    :  09178288680
  • پشتیبانی سایت      :  09373301286
  • ایمیل : architectsmehzad@gmail.com